Hřebčín Napajedla

Jen ze slavné minulosti se žít nedá, o zářnou budoucnost je potřeba se postarat

Tradice, láska ke koním a podnikavost v srdci Napajedel – takový je vztah současných majitelů k hřebčínu, který několikrát zachránili před bankrotem. Chov exkluzivního plemene ale narazil na ekonomickou realitu a hřebčín dnes hledá nové využití. Majitelé chtějí zachovat jeho hodnotu nezávisle na řízení o kulturní památce. Důležité pro ně je, aby areál zůstal aktivně a smysluplně využitý k prospěchu města a jeho obyvatel.

Historie Hřebčína Napajedla

1886

Aristides Baltazzi zakládá Císařsko-královský hřebčín Napajedla k chovu koní pro vojsko monarchie

1925

Po smrti zakladatele v době hospodářské krize dospěl hřebčín k finančnímu úpadku

1930

Stát jako nový majitel nabídl pozemky, budovy hřebčína i zámek s parkem do dražby, ve které zvítězila společnost Baťa

1937

Stát se znovu stává majitelem hřebčína, který nově nese název Státní plnokrevný hřebčín v Napajedlích, specializuje se na chov anglického plnokrevníka

1992

Hřebčín je privatizovaný a má formu akciové společnosti, kde si stát ponechává zvláštní práva a v následujících letech vytváří kumulovanou ztrátu 16 milionů Kč

2005

Hřebčín kupuje Antonín Sieklík st. a jeho společnost BC LOGISTIC s cílem zachovat chov koní, přebírá dosavadní dluhy a každoročně dotuje ztrátový provoz

2013

Navzdory štědrým dotacím od majitele je hřebčín v trvalé ztrátě a hrozí mu bankrot

2014

Hřebčín přebírá společnost SYGNUM, která chov koní a provoz areálu dotuje ročně miliony korun navzdory dalšímu poklesu zájmu mezi chovateli a majiteli dostihových koní

2023

Ekonomická situace poloprázdného hřebčína jako důsledku extrémního poklesu poptávky po českých odchovancích anglického plnokrevníka je neudržitelná a majitelé už nejsou schopni ztrátový provoz dotovat - proto chov musí definitivně ukončit

2030

Jaké bude další využití areálu hřebčína?

Současná situace

Po osmnácti letech, kdy majitelé dotovali provoz hřebčína desítkami milionů korun, musel být na jaře 2023 chov anglických plnokrevníků ukončen. Majitelé si uvědomují, že jejich rozhodnutí je pro veřejnost a milovníky koní citlivým tématem, provoz hřebčína je ale ekonomicky neudržitelný. Bez veřejné podpory chov dostihových koní není možné realizovat nejen v Napajedlech, ale ani jinde v České republice. Chov koní skončil, areál hřebčína ale nemizí a hledá své nové využití.

Proč skončil chov koní v Napajedlech?

Chovatelů dostihových koní ubývá, někteří se přesouvají do zemí, které jim nabízí lepší podmínky než Česká republika. Hledají možnosti získat vyšší finanční odměny na nejprestižnějších závodech nebo vyšší finanční ohodnocení za nabízené služby. Proto není chov specializovaných koňských plemen v našich podmínkách ekonomicky udržitelný. Majitelé Hřebčína Napajedla osmnáct let jeho provoz dotovali z vlastních prostředků, další podporu už nejsou schopni zajistit.

Vrátí koně do Napajedel?

V současné době to není možné. Areál hřebčína je zakonzervovaný a probíhá jen základní údržba, zkušení zaměstnanci už zde nepracují. Návrat komerčního chovu anglického plnokrevníka do Napajedel by znamenal investice v řádu miliard korun, přesto by bylo nutné chov neustále dál dotovat. V současné situaci si sám na sebe nemůže vydělat.

Co bude s areálem hřebčína?

Existují dvě možnosti. Buď zůstane areál uzavřený a nevyužitý, nebo se mu podaří vdechnout nový život. Stejně, jako se to podařilo u mnoha jiných, původnímu účelu už nesloužících budov. Majitelé jsou připraveni u budov nebo částí areálu diskutovat s městem Napajedla, Zlínským krajem nebo státem o využití, které bude přínosné pro město a region. V případě, že by byl areál prohlášen za kulturní památku, možnosti jeho dalšího využití budou velmi omezeny.

„Bylo by chybou upírat současným majitelům nesporné zásluhy, které mají nejen o samotná Napajedla, ale i český chov jako takový. Je důležité jim za dlouholeté angažmá poděkovat a ocenit jejich finanční nasazení.”
Martin Cáp
Jezdci.cz
„Dlouhodobě je u nás chov plnokrevníka v moderní době nerentabilní záležitost. Vyžaduje to tedy oddaného majitele, která je ochoten vkládat peníze průběžně. Aby takový provoz byl rentabilní, často je dotován z jiných aktivit, a někdy pramen příjmů prostě vyschne. Za mě je obdivuhodné, že Napajedla jako chov koní přežila do roku 2023.”
Eva Holubcová
Obnovitelne.cz
„Anglický plnokrevník by se měl nacházet aspoň ve stádě čítajícím dvacet, třicet, čtyřicet hříbat. Aby mezi sebou od mala soupeřili. Protože jinak toho dostihového koně vychovat nelze.”
Aleš Martínek
Radio Universum

„Dovolte, abychom Vám a Vaší rodině vyjádřili úctu a poděkovali za to, že jste se řadu let o napajedelský hřebčín obětavě starali, dotovali jeho provoz z vlastních finančních prostředků a snažili se ho udržet při životě i v době, která pro chov anglického plnokrevníka není zrovna příznivá. Podařilo se Vám dosáhnout úžasných výsledků, které si zaslouží uznání.”

Josef Váňa || Ladislav Nagy
Prezident asociace Steepleachse České republiky || Prezident Českého svazu chovatelů plnokrevníka a majitelů dostihových koní

„Dlouhodobě je u nás chov plnokrevníka v moderní době nerentabilní záležitost. Vyžaduje to tedy oddaného majitele, který je ochoten vkládat peníze průběžně. Aby takový provoz byl rentabilní, často je dotován z jiných aktivit, a někdy pramen jiných příjmů prostě vyschne. Za mě je obdivuhodné, že Napajedla jako chov koní přežila do roku 2023.“

Eva Holubcová
Obnovitelne.cz

„Bylo by chybou upírat současným majitelům nesporné zásluhy, které mají nejen o samotná Napajedla, ale i český chov jako takový. Je důležité jim za dlouholeté angažmá poděkovat a ocenit jejich finanční nasazení.”

Martin Cáp
Jezdci.cz