info@napajedlastud.com + 420 606 696 666
13.01.2020 Napsali o nás - profil plemeníka POUVOIR ABSOLU

www.dostihy.fitmin.cz

Stejně jako každý rok i letos pro Vás připravíme profily všech u nás působících plemenných hřebců, kteří již mají na dráze nějaké potomky. Letošní seriál zahajujeme patnáctiletým hnědákem POUVOIR ABSOLU (Sadler's Wells), který v loňské, pro něj již sedmé připouštěcí sezóně, připustil 10 plnokrevných klisen.


Před rokem jsme profil tohoto napajedelského hřebce zakončili větou, že následující dostihová sezóna bude pro něj zřejmě klíčová. K této myšlence nás vedly výsledky dvouleté Dark Absolu, díky níž se její otec po dvou nepočetných ročnících dočkal v tom třetím prvního jedničkového vítěze, který by mohl zvýšit zájem o hřebcovy služby. Podívejme se nyní, jak se mu, respektive jeho potomkům, loňská sezóna povedla a jak vypadají aktuální statistiky jeho potomků.

Hřebec blacktype výkonnosti ...

Budu se opakovat, ale napíši to znovu. Pouvoir Absolu je hřebec, který by ještě na přelomu století byl v našem chovu zjevením. Jako syn jednoho z elementárních plemeníků historie chovu plnokrevníka Sadler's Wellse (Northern Dancer), jehož matka je pravou sestrou evropského šampióna Peintre Celebre (Nureyev), a který navíc měl blacktype výkonnost včetně Gr.1 umístění, by ještě v době před příchodem Rainbows for Lifa byl jistě domácí jedničkou. Naneštěstí pro něj je ale současná sestava plemeníků u nás velmi silná, ba možno říct že dokonce nejsilnější ze všech bývalých socialistických zemí střetávajících se na Mezinárodních mítincích, a tak Pouvoir Absolu nemá v boji o přízeň klisen zrovna na růžích ustláno.     

Jeho handicapem je i pozdnost. Jako dvouletý neběhal a ve třech letech debutoval až začátkem července třetím místem v dostihu o 22.000 euro na 2400 metrů v Clairefontaine a na konci srpna stejný dostih kategorie F v Clairefontaine vyhrál. Poté přešel na větší závodiště, na konci sezóny se ukázal v listed společnosti, kde doběhl pátý.

Jako čtyřletý se již už pravidelně účastnil blacktype dostihů, jeden listed dostih vyhrál a též doběhl druhý v Gr.2 Grand Prix de Deauville na 2400 metrů, čtvrtý v Prix du Cadran (Gr.1, 4000 m) a pátý v Prix Royal Oak (Gr.1, 3100 m). Celkem za svou kariéru získal 3 listed vítězství (vše na tratích 2400 metrů), jednou v listed doběhl druhý (na distanci 2800 metrů) a vedle již zmíněné Grand Prix de Deauville se umístil i v Gr.2 Grand Prix de Chantilly na 2400 metrů. V sedmi letech, již v péči Josefa Váni, si vyzkoušel i překážky, ze tří startů v proutěnkách vytěžil jedno vítězství v dostihu o 12.000 € v Římě.

... i excelentního rodokmenu

Tendence k pozdnosti dostal do vínku z obou stran rodokmenu, v němž převládají vytrvalecké vlohy. Pouvoir Absolu je synem Sadler's Wellse, dvanáctinásobného šampióna plemeníků Anglie a Irska, který sice vyhrál i Irish 2000 Guineas na míli, ale většina jeho úspěchů se odehrála na tratích od 2000 do 2400 metrů a mezi jeho 294 blacktype vítězi převládají vytrvalci v čele s Montjeuem a Galileem.  

Matka Pine Chip (Nureyev) se na dráze ukázala jen jednou - jako tříletá v mílovém dostihu Class B, v němž obsadila třetí místo. V chovu dala 5 vítězů, z nichž se vedle Pouvoir Absolu prosadil na blacktype scéně i její syn Perfect Murder (Desert King), který získal třetí místo v listed v Clairefontaine. O další zápisy do listin blacktype dostihů se zasloužila její dcera Pleine Nuit (Machiavellian), dvojnásobná vítězka ve Francii, která v chovu v Jižní Africe dala dva listed vítěze včetně valacha Night Trip (Trippi), který doběhl druhý v Gr.1 Mercury Sprint. 

Pouvoir absolu new
foto Magda Hamříková

Excelentní matkou byla bába Peintre Bleue (Alydar), sama Gr.2 vítězka v USA a listed vítězka z Francie, jejímž zlatým hřebem v chovu byla produkce nejlépe hodnocceného tříletého koně Evropy 1997, vítěze Prix de l'Arc de Triomphe (Gr.1) a Prix du Jockey Club (Gr.1) Peintre Celebre (Nureyev), pravého bratra matky Pouvoir Absolu. Vedle něj dala ještě další dva grupové vítěze včetně premiantky Prix de Pomone (Gr.2) Peinture Rare (Sadler's Wells), 3/4 sestry Pouvoir Absolu, jednu listed vítězku a dva potomky, kteří se blacktype dostizích alespoň umístili.

Jak jistě víte, jsou Sadler's Wells a Nureyev, otec a mateřský otec Pouvoir Absolu, velmi blízkými příbuznými. Oba jsou syny Northern Dancera a Nureyevova matka Special (Forli), je bábou Sadler's Wellse. Chovatelé proto spojení krví těchto dvou velikánů používají relativně často, ovšem v té nejintenzivnější podobě, z jaké pochází Pouvoir Absolu, je najdeme už jen 2x, přičemž v jednom případě jde o pravou sestru Pouvoir Absolu, francouzskou vítězku Poulkovo.

V současnosti je spojení krve Sadler's Wellse s Nureyevovou jednou z nejoblíbenějších technik, kterou v evropském chovu zprostředkovává především spojení Galilea či jeho synů s dcerami Nureyevova vnuka Pivotala (Polar Falcon). Pivotal se ale v chovu projevuje jinak než Peintre Celebre a jako sprinter vnáší více ranosti a rychlosti do produkce Galilea a jeho synů. Výsledkem takového spojení jsou pak esa jako dvojnásobný vítěz Champion Stakes (Gr.1) Cracksman (Frankel), famózní čtyřnásobná Gr.1 vítězka Magical (Galileo) či dvojnásobná klasická vítězka Hermosa (Galileo).

Tříleté čekání na první hvězdu

Silná konkurence na českém trhu s plemeníky i slábnoucí pozice celého českého chovu, vyznačující se kontinuálním poklesem počtu připouštěných klisen, vedly k tomu, že v prvních dvou ročnících měl Pouvoir Absolu dohromady pouhých 5 startujících. Přesněji 5 startujících na rovině, protože ve druhém ročníku měl ještě další 3 potomky, kteří se v rovinovém provozu neukázali a začali rovnou na překážkách. 

Třetí ročník již čítá 6 startujících, což také není mnoho, ale pro Pouvoir Absolu tento ročník hodně znamenal. Objevila se v něm zimní královna Dark Absolu, která ukázala, že hřebec je schopen vyprodukovat i jedničkového vítěze. Dark Absolu sice ve třech letech pozici zimní královny neobhájila, nicméně vedle soupeřů bojovala také sama se sebou a kvůli nervozitě občas ztratila část sil ještě před startem dostihu. I tak ale získala čtvrté místo v Jarní ceně klisen, páté ve slovenské edici a s Rabbit Havanou bojovala o vítězství v Memoriálu Harryho Petrlíka (I.k.).

Seznam potomků Pouvoir Absolu a jejich statistiky v rovinových dostizích

potomek pohl. nar. matka otec matky st vít um zisk (Kč)
Dark Absolu k 2016 Rabbit Dark Angel Dark Angel 10 2 5 385 300
Mujahid Brave h 2014 Rabbit Mujahid Mujahid 19 2 15 198 260
Avignon h 2017 Aurora Stormy Jail 4 1 3 57 550
Averis v 2017 Avera Monsun 4 0 4 53 050
Well Absolu h 2016 Well Knit Robellino 7 1 2 51 300
Absolutic h 2017 Anjou Sholokhov 2 1 0 30 000
Rock'n Roll Fever (HUN) k 2014 Rainfire Rainbow Quest 7 0 3 22 973
Valentine Lady k 2016 Vaxalta Exaltation 5 1 2 17 000
Savoir Absolu v 2014 Sapora Rainbows for Life 7 0 4 14 180
Lady Literata k 2017 Literalia Literato 3 0 2 10 800
Ábránd (HUN) h 2016 Álomarcú lány Bin Shaddad 4 0 1 4 700
Myranelle k 2014 Myranga Rainbows for Life 3 0 1 4 200
Callawi k 2015 Call Me Xela Rainbows for Life 3 0 1 3 780
Kesergö k 2017 Kespark Kendor 4 0 0 0
Ketty Fenomen k 2016 Ketty Sharp Sharp End 3 0 0 0
Lovely Dream k 2016 Lailah Relaxed Gesture 2 0 0 0
Monjouet k 2017 Rabbit Montjeu Montjeu 2 0 0 0


Vedle Dark Absolu se velmi solidně ukázal také Well Absolu, účastník Českého derby a pátý nejlepší tříletek českého chovu podle Klasifikace. Vedle nich dokázala zvítězit, byť ve čtyřkách v Brně, i ryzka Valentine Lady, a tak má Pouvoir Absolu ve třetím ročníku 50% podíl vítězů.

Slibně se loni ukázali i dvouletí. Chybělo sice mezi nimi eso typu zimní královny, ale trojice Absolutic, Averis a Avignon je příslibem do letošního roku. Absolutic vyhrál v debutu jeden z dostihů Fitmin Cupu a pak skončil šestý v Pražském zimním favoritu (II.k.), kde dvě místa před ním obsadili zmínění Avignon a Averis. Podstatnější však je, že tito tři jsou třemi nejlépe hodnocenými dvouletky českého chovu v Klasifikaci!     

Výsledky potomků na rovině podle jednotlivých ročníků

ročník st.pot. vítězů I. um. zisk
2014 4 1 2 23 239 613 Kč
2015 1 0 0 1 3 780 Kč
2016 6 3 4 10 458 300 Kč
2017 6 2 2 9 151 400 Kč
celkem 17 6 8 43 853 093 Kč

zdroj: Katalog plemeníků s podporou Jockey Clubu ČR

Jaké vybrat partnerky pro Pouvoir Absolu?

Pokud si vzpomenete na náš loňský článek, psali jsme o tom, že vhodnými partnerkami pro Pouvoir Absolu jsou především klisny schopné eliminovat hřebcovu pozdnost a dosavadní výsledky to potvrzovaly. Zimní královna Dark Absolu z chovu Rabbitu Trhový Štěpánov, jejíž matka Rabbit Dark Angel, zakoupená jako odstávče u Tattersalls za 3.000 gns, je dcerou plemeníka Dark Angela (Acclamation), který poté, co jako dvouletek vyhrál 4 z 9 startů včetně Middle Park Stakes (Gr.1, 1200 m), odešel do chovu a dnes je jedním z nejúspěšnějších ostrovních plemeníků, nositelů ranosti a rychlosti. Sama Rabbit Dark Angel vyhrála jako dvouletá 4. září dostih na 1400 metrů v Chuchli, přičemž v té době již měla za sebou 3 absolované dostihy, první odběhla 22. května. Druhý nejúspěšnější potomek Pouvoir Absolu hřebec Mujahid Brave, taktéž z chovu Rabbitu, je synem na dráze nepříliš výrazné Rabbit Mujahid, vítězky mílového dostihu ve třech letech v Lysé, ovšem dcery špičkového dvouletka, vítěze Dewhurst Stakes (Gr.1) Mujahida (Danzig - Elrafa Ah, Storm Cat).


Nejúspěšnějším potomkem Pouvoir Absolu je klisna Dark Absolu, předloňská zimní královna

Výsledky loňských dvouletků ale potvrzují staré rčení "šedivá je teorie, zelený je strom života" a ukazují hřebce v jiném světle. Jeho syn Averis, nejlépe hodnocený dvouletek českého chovu, je synem klisny Avery, dcery plemeníka Monsun (Königsstuhl), kterého rozhodně za zdroj rychlosti a ranosti považovat nemůžeme, ba naopak. Sama Avera sice vyběhla už jako dvouletá, ale sama dosáhla nejlepších výkonů na distancích 1600 - 2300 metrů a mezi jejími potomky, k nimž patří i druhý z Českého derby Avere (Black Sam Bellamy) či vítěz Gran Premia Al Bustan (Medecis), sice najdeme třídu, ale nikoliv ranost.

Druhý český dvouletek Klasifikace 2019 Avignon je na tom díky Storm Catově vlivu zprostředkovaném vnukem Stormy Jailem (Stormy Atlantic) o něco lépe, ale jeho matka Aurora sama ve dvou letech nic nepředvedla a později jí seděly nejvíce dostihy kolem 2200 - 2400 metrů, byť dobře chodila i míle.

A do třetice - Absolutic, jemuž patří třetí místo, je synem klisny Anjou, jejíž talent též vykvetl až ve třech letech na tratích od míle nahoru až po 2800 metrů a jejíž otec Sholokhov (Sadler's Wells) sice jako dvouletek vyhrál italské Gran Criterium (Gr.1), ale poté byl vytrvalcem, který v chovu rozhodně rané koně nedával a nyní působí jako překážkový plemeník.    

Ukazují tak, že Pouvoir Absolu je schopen dát slušného dvouletka i bez injekce ranosti ze strany matky, což je dost překvapivé zjištění. Přesto si stále myslím, že ta první cesta je pro něj vhodnější.

Závěr: Příležitost si rozhodně zaslouží

Podíváme-li se na Pouvoir Absolu skrze statistiky, nevypadá jako nadprůměrný plemeník. Ze 17 potomků zatím jen 7 (35%) zvítězilo a jeho potomci dohromady na rovinách vydělali jen 853 tisíc korun. Neměli bychom ale zapomínat, že statistiky jsou ovlivněné vysokým podílem mladých koní bez ukončené dostihové kariéry a především skutečností, že právě poslední dva ročníky ukazují, že v hřebcovi najdeme potenciál produkovat solidní koně. A skutečnost, že právě tento hřebec je otcem třech nejlépe hodnocených českých dvouletků loňské sezóny, by nám měla potvrdit, že se jedná o hřebce, který si zaslouží naši důvěru. 

Miloslav Vlček