25.03.2021 Napsali o nás - Cat Junior novým plemeníkem

www.tiparuvpalec.cz

Cat Junior novým plemeníkem Hřebčína Napajedla

Cat Junior novým plemeníkem Hřebčína Napajedla
Cat Junior - foto: Romana Nevěřilová

Již po začátku připouštěcí sezóny rozšířil nabídku Hřebčína Napajedla nový plemeník.

Hřebčín Napajedla měl v nabídce před připouštěcí sezónou čtveřici plemeníků. Otec několika klasických vítězů Egerton však náhle uhynul. Teď ho nahradí nový plemeník, kterého nedávno zakoupil Miroslav Kantek a po dohodě ho umístil do napajedelského hřebčína, kde bude připouštět za 26.000 korun.

CAT JUNIOR se zařadil mezi špičku tříletých mílařů v Británii, když se teprve ve třetím životním startu překvapivě umístil čtvrtý v St James’s Palace Stekes (Gr.1) na Royal Ascotu, kde si první dvě místa rozdělili Henrythenavigaor a Raven’s Pass, kteří si později prohodili umístění v Breeders‘ Cup Classic. Stejné umístění získal i ve vrstevníkům určené Prix Jean Prat (Gr.1) ve Francii.

Později se zaměřil na distanci 1400 metrů. Na konci sezóny na ní byl druhý v Gr.2 v Newmarketu, jako čtyřletý byl o krk druhý v Gr.2 v Doncasteru, třetí v Gr.3 v Goodwoodu a na konci sezóny byl čtvrtý v Prix de la Foret (Gr.1) na „Arc“ mítinku.

V pěti letech začal běhat v zimě v Dubaji, kde si připsal svoje první black type vítězství v Gr.3 na 1600 metrů. Po návratu do Británie byl třikrát druhý v Gr.2 na 1400 metrů v Goodwoodu, Doncasteru a Newmarketu.

Další rok se stěhoval od Briana Meehana k norskému trenérovi Nielsovi Petersenovi. Ten s ním také začal běhat v Dubaji, doma pak obrážel severské vrcholy, z nichž vyhrál Swedish Open Mile (Listed).

Otec Storm Cat patří mezi nejúspěšnější americké plemeníky. 91 jeho ročků se prodalo za víc jak milión dolarů a jeho připouštěcí poplatek se vyšplhal na 500.000 dolarů. Dal 35 Gr.1 vítězů, mezi nimiž vyl vítěz Preakness Stakes i Belmont Stakes Tabasco Cat nebo Giant’s Causeway, který v Evropě vyhrál pět Gr.1 dostihů.

Matka Luna Wells je dcerou Sadler’s Wellse a polosestrou vítěze Poule D'essai Des Poulains a výborného plemeníka Linamixe. Ve třech letech vyhrála Prix Saint Alary (Gr.1) na 2000 metrů. V chovu dala kromě Cat Juniora Doukhana, druhého v Gr.3 na 2000 metrů v Austrálii, The Wild Swan byl ve dvou letech třetí v Listed v Doncasteru.

Do chovu byl Cat Junior zařazen v roce 2012 na Haras Du Pays d'Auge, kde připouštěl za 2.800 €. Později se stěhoval na Haras des Fontaines a loni na Haras du Perigord, kde připouštěl za 1.900 €. Ve Francii dal vítěze na rovinách i překážkách, žádný z nich ale nedosáhl na black type úroveň.

Nejúspěšnějším potomkem je Donuts Reyor, který v tréninku Václava Luky vyhrál dva Quinté+ handicapy s dotací přes 50.000 € a byl pátý v Grand Prix De l'Hippodrome Lyon-La-Soie (class A), za což dostal francouzský rating 42,5 kg. V našem regionu se představil pouze jednou, když v Bratislavě na Turf Gala deklasoval soupeře 5 délkami v Ceně Scottish Rifla.

 

Donuts Reyor s Bajuržanem Murzabajevem vítězi Ceny Scottish Rifla – foto: Zenon Kisza

(Ondřej Blahník)