info@napajedlastud.com + 420 606 696 666
12.07.2018 Napsali o nás - kalendárium 10. červenec

www.dostihy.fitmin.cz

Kalendárium - 10. červenec

: | Zveřejněno: 10. 7. 2018 13:21

Latina2

Před 17 lety, 10. července 2001, byla v Hřebčíně Napajedla ve věku 24 let utracena jedna z nejúspěšnějších klisen na dráze i v chovu v historii českého a československého turfu LATINA, poslední dcera vynikajícího Masise (City), vnučka z Francie importované La Lézardé.

Napajedelská odchovankyně Latina, dcera klisny La Legion (Detvan), měla být původně nabídnuta na napajedelské dražbě, ale nakonec si ji napajedelští nechali a svěřili do péče trenéra Františka Vítka. Zprvu sice podávala slušné výkony, ale mezi špičkou ročníku nefigurovala. Širší veřejnost si jí všimla až začátkem června 1980, když deklasovala soupeře v Ceně časopisu Jazdectvo a rázem se stala jedním z favoritů Československého derby. V něm nasadila na distanci svůj pověstný speed a donesla Vlastimila Smolíka k jeho prvnímu vítězství v derby. Po dalším klasickém vítězství v Memoriálu ing. Tichoty zamířila na Mezinárodní mítink v Budapešti a příjemně překvapila vítězstvím v Ceně Prahy, kde porazila polskou derby vítězku Sinaju (Saragan). V Saint Leger porážkou dotírajího Fénixe uzavřela klasický hattrick a po sezóně suverénně zvítězila v anketě Turf Klubu o titul Koně roku.

V chovu si vedla snad ještě lépe než na dráze. Z jejích potomků jmenujme především vítěze Česko­slovenského derby 1989 Lancelota (Amyndas), Koně roku 1995 a druhého z Československého derby 1988 Laténa (Mehari), oba pozdější plemeníky. Výborně si vedly i dcery Lamina (Arcaro), jedničková vítězka či premiantka Jarní ceny klisen Latinka (Arcaro), ale opomenout nelze ani Latinitu (Paico) a další. Založila mimořádně úspěšnou rodinu, z níž pocházejí například výborný sprinter Lascar (Dunbeath), jedničková vítězka Laccaria (Arcane), taktéž v jedničkách úspěšní Lark (Rainbows for Life), Lakora (Arcane), Latida (Dunbeath) či Lakonica (Dara Monarch). Nejúspěšnější česká rodina přelomu tisíciletí už dnes bohužel nemá takovou sílu, přesto je dál schopna produkovat špičkové koně, jak ukazuje například vítěz Slovenského derby 2014 Love Me (Egerton). (miv)

latina smolik
Latina s žokejem Vlastimilem Smolíkem a trenérem Františkem Vítkem po vítězství v Československém derby 1980