info@napajedlastud.com + 420 606 696 666
25.06.2020 Napsali o nás - GREEK WEDDING

Před devíti lety vládla českým supervytrvalcům, v sobotu její první potomek vítězně debutoval

GreekWedding GastonPřed devíti lety vyhrála Greek Wedding (Arch) oba nejvýznamnější ultravytrvalecké dostihy sezóny otevřené starším koním Pardubický St. Leger (I.k., 2900 m) a Cenu prezidenta republiky (I.k., 3200 m). Tuto sobotu v Pardubicích se poprvé na dráze představil její potomek, tříletý valach Gatsby (Egerton), který svou i matčinu premiéru proměnil v jisté vítězství.

 
Příběh dnes již třináctileté Greek Wedding, respektive jeho česká kapitola, zahrnující podstatnou část klisnina života, začal na podzimní dražbě koní v tréninku společnosti Goffs, kde padla do oka dnes již bohužel nežijícímu majiteli Luďku Mikuleckému. Významnou roli v jeho rozhodnutí zakoupit tehdy dvouletou nestartovavší klisnu hrál její otec, vítěz amerického Super Derby (Gt.1) Arch (Kris S), jehož krev tehdy v Mikuleckého stáji Bors Břeclav úspěšně zastupovala slovenská zimní královna a vítězky Ceny Hřebčína Napajedla (NL) Princess of Gracie. Později mu jedničkový úspěch přinesla ještě jedna jeho dcera Tetrarose.

Greek Wedding, kterou odchovala, stejně jako třeba anglického šampión-vytrvalce Order of St George (Galileo), agentura Paget Bloodstock, stála Mikuleckého jen 7.500 €. Na ceně se odrazila hlavně absence kariéry ve dvou letech, ale i v té době relativně průměrná matka Greek Myth (Sadler's Wells), na dráze jen umístěná, která měla tehdy na svém kontě dva menší vítěze.

Klasicky umístěná ultravytrvalkyně, která zkusila jak blacktype dostihy, tak i překážky

Greek Wedding to ale nijak nezabránilo v úspěšné kariéře. Při svém debutu v bratislavských dvojkách na 1400 metrů sice skončila poslední, ale hned v následujících startu v Ceně trojročných kobýl obsadila krásné čtvrté místo. O 100 metrů kratší Jarní cena klisen jí nesedla, na rozdíl od 2200 metrů dlouhé Ceny polských chovatelů anglického plnokrevníka (NL), bývalé Ceny Hřebčína Napajedla, ve které doběhla druhá za Serenou a stejné umístění si zopakovala i v Oaks. V Saint Leger skončila čtvrtá, v jeho slovenské variantě se posunula o dvě příčky výše. Tříletou sezónu pak zakončila čtvrtým místem v Ceně prezidenta republiky.

Vrchol její kariéry přišel ve čtyřech letech, kdy sice vyběhla jen třikrát, ale po pětiměsíční pauze od sezónního debutu v Ebreichsdorfu jistě vyhrála jak Pardubický Saint Leger, tak i Cenu prezidenta republiky. Na jaře následujícího roku ji dokonce trenér Juránek poslal změřit síly s blacktype konkurencí v Německu, ale jak v listed v Kolíně nad Rýnem, tak i v Gr.3 Oleander-Rennen v Hoppegartenu skončila v poli poražených a neuspěla ani později v listed v Baden-Badenu. Ani na domácích tratích se jí nepodařilo navázat na formu z předešlé sezóny, a tak v září v Pardubicích poprvé zkusila i překážky. 

Dražební intermezzo

V únoru následujícího absolvovala cestu, kterou mnoho českých koní před ní ani po ní neabsolvovalo - vyrazila do Deauville na dražbu. Mikulecký tam tehdy vyslal dokonce dvě klisny - spolu s Greek Wedding byla tamním kupcům nabídnuta i Age of Japova polosestra Age of Love (Tribal Instinct) a překvapivě to byla na dráze velmi průměrná Age of Love, kterou se, byť za 3.000 €, podařilo prodat, zatímco o Greek Wedding zájem nebyl a vrátila se zpět na české překážky.

Výsledek by byl možná jiný, pokud by Greek Wedding přišla do dražby o pár měsíců později. Na konci října totiž v kanadském Woodbine triumfovala v Gr.1 E.P. Taylor Stakes tehdy čtyřletá Tannery (Dylan Thomas), dcera klisny Danse Grecque (Sadler's Wells), pravé sestry matky Greek Wedding. Ale to, společně s řadou dalších úspěchů rodiny, přišlo až později, a tak se Greek Wedding vrátila na překážky na nichž bylo jejím největším úspěchem páté místo v jedničkových proutěnkách - Zlatém poháru Elektrizace železnic.

Vzhůru do Napajedel!

Po skočení sezóny 2014 odešla do chovu a počátkem následujícího roku byla připuštěna. Jejím prvním partnerem byl tehdy v Tlumačově působící slovenský Derby vítěz Rocky of Gracie (Marchand de Sable), též bývalý úspěšný zástupce barev Borsu, ale klisna po něm zůstala jalová. V srpnu 2015 bohužel náhle zemřel Luděk Mikulecký a Greek Wedding se následně stala členkou napajedelského stáda. 

V dubnu 2016 zabřezla po tamním Egertonovi (Groom Dancer) a o 11 měsíců později přivedla na svět svého prvního potomka - Gatsbyho. Ten se záhy zalíbil Jiřímu Charvátovi. "Koupil si ho už jako odstávče, ale nechal jej v hřebčíně na odchov až do odchodu do tréninku," vzpomíná vedoucí napajedelského hřebčína Martina Benková. Bývalý prezident Jockey Clubu nebyl z rodiny jediným, kdo se zakoukal do potomka někdejší ultravytrvalkyně. "Jeho mladšího polobratra po Stormy Jail si koupil pan Charvát mladší, také už jako hříbě a sám si ho i pojmenoval," doplňuje Benková. Dvouletý hřebec se jmenuje Greek Dessert a zatímco jeho starší bratr má za sebou vítěznou premiéru z výborně obsazených pardubickách proutěnek, Greek Dessert na svoji premiéru čeká.

Čekání, zatím především na kupující zájemce, čeká i další dva potomky Greek Wedding, kteří se prohánějí po napajedelských pastvinách. Roční Geneze (Amico Fritz) je první dcerou nadějné matky, které se letos v únoru narodil další hřebeček po Egertonovi. Gatsbyho pravý bratr dostal jméno Greek Mystery.

Greek mystery
Letošní potomek Greek Wedding hřebeček Greek Mystery, pravý bratr vítězného Gatsbyho

Rodina, která jede

Z vítězného debutu prvního potomka na proutěnkách nelze dělat velké závěry, přesto Greek Wedding stojí za pozornost. A to nejen kvůli Gatsbymu. Její rodina, přesněji ta část založená bábou Greektown (Ela-Mana-Mou), totiž dosahuje v posledních letech významných úspěchů a chovná hodnota Greek Wedding oproti době, kdy ji Mikulecký získal, významně vzrostla. A to nejen díky výše zmíněné Tannery. Ještě lepších výsledků dosahují potomci klisny Grecian Bride, která je polosestrou matky Greek Wedding. Ti, kdo sledují ostrovní dostihové dění, si jistě pamatují skvělé výkony Saddler's Rocka (Sadler's Wells), vítěze Doncaster Cupu (Gr.2) a Goodwood Cupu (Gr.2), který získal třetí místo v Gr.1 Gold Cupu.Výborně si vedl i jeho 3/4 bratr Galileo Rock (Galileo), který skončil druhý v Irish Derby (Gr.1) a třetí v anglickém Derby i Saint Leger. Klasické umístění má na svém kontě i jejich polosestra Tarfasha (Teofilo), vítězka Blandford Stakes (Gr.2), která před 6 lety doběhla druhá v Epsom Oaks (Gr.1).

Z našeho pohledu je velmi zajímavé, že matka těchto tří es Grecian Bride je dcerou Groom Dancer (Blushing Groom), který je též otcem Egertona. Napajedlům se tak podařilo z podobných ingrediencí namíchat nový koktejl. Použili stejnou rodinu, Sadler's Wellsovu krev dodala polosestra Grecian Bride Greek Myth a krev Groom Dancera přidal Egerton.

Uvidíme, zda Gatsby potvrdí správnost této koncepce i v silnější konkurenci, stejně jako jeho letos narozený Greek Mystery. Již dnes se však jisté, že v Green Wedding získala Napajedla klisnu z výborné rodiny po vynikajícím otci, jejíž start v chovu budí nemalá očekávání. (miv)

Greek wedding
Greek Wedding na napajedelských pastvinách. Foto Magdaléna Hamříková