info@napajedlastud.com + 420 606 696 666
15.02.2021 EGERTON uhynul

www.dostihy.fitmin.cz

 

 

 

 

 

 

V pátek ve věku 20 let odešla jedna z opor napajedelského chovu posledních let hnědák EGERTON (Groom Dancer). Pětinásobný vítěz grupové výkonnosti působil v Napajedlích od roku 2009, podstatnou část své tamní kariéry jako jednička týmu plemeníků. Jeho potomci, kterých se na dráze ukázalo zhruba 130, vydělali za svou kariéru téměř 15 miliónů korun a z tohoto pohledu byl Egerton nejúspěšnějším plemeníkem, který nyní v českém chovu působil.

 
Hnědák Egerton, odchovanec německého hřebčína Röttgen, běhal od dvou do sedmi let, během kterých absolvoval 31 startů, 5x zvítězil, 8x doběhl druhý a jednou třetí. Vydělal celkem 580.571 €. Ve dvou letech absolvoval 3 starty a ač ani jeden neproměnil ve vítězství, získal dvě druhá místa a doběhl čtvrtý v německém zimním favoritu. Jako tříletý ze sedmi startů vytěžil tři druhá místa včetně Grosser Preis von Baden (Gr.1) a Bavarian Classic (Gr.3). Ve čtyřech letech neběhal, v pěti letech získal dvě vítězství včetně Gr.2 Idee Hansa-Preis a druhého místa v Preis von Europa (Gr.1). Ve stejném duchu pokračoval i v další sezóně, opět získal grupové vítězství a Gr.1 umístění a formu udržel i jako sedmiletý, kdy získal druhý triumf v Gr.2 Idee Hansa-Preis. Většinu úspěchů dosáhl na distancích 2200 - 2400 metrů.

Před 12 lety začal působit v chovu v Hřebčíně Napajedla, jehož brány nikdy neopustil. Ač v posledních sezónách již o jeho služby nebyl tak velký zájem, v úvodu kariéry patřil k nejvíce využívaným plemeníkům v našem chovu. Nejpočetnější byl jeho třetí ročník narozený v roce 2012, čítající 24 startujících potomků.


Největší Egertonův úspěch v chovu - vítězství Love Me ve Slovenském derby

V chovu dokázal dát úspěšné koně jak na rovinách, tak i na překážkách a v loňském roce dokonce stanul v čele kombinovaného šampiónátu dle výsledků z rovin i překážek. Na rovinách byl jeho nejúspěšnějším potomkem vítěz Slovenského derby Love Me, dále premiant slovenského St. Leger Taggerton či jeho hvězda loňské sezóny Wellunca, vítězka listed dostihu při EJC. O jeho služby měli zájem i zahraniční chovatelé v čele s maďarskými, jímž se za důvěru odvděčil například tamním zimním favoritem Smile. Nad překážkami mu dělali největší radost Talent, italský Gd2 vítěz a vládce několika kvalifikací, vítězka Ceny Laty Brandisové Poinsettia či v maďarských barvách sloužící Diplomata, který obsadil druhá místa v Gran Corsa Siepi di Milano (Gd1) či Gran Corsa Siepi d'Italia (Gd1).

Miloslav Vlček