10.05.2021 Solemeena a Faliraki odchované v Napajedlích

www.dostihy.fitmin.cz

Oaks 2021Nečekanou, ale o to silnější pobídku získal dnes v Mostě domácí chov. Oba jedničkové dostihy vyhrály klisny českého chovu a to včetně prvního klasického dostihu sezóny 73. Jarní ceny klisen města Mostu (L, 3 kl., 1600 m), který nečekaně ovládla vlastní odchovankyně Martina Bláhy SOLEMEENA (Shamalgan - Serena, Rainbows for Life), zatímco v Memoriálu Vlastimila Smolíka ukázala hřebcům záda čtyřletá FALIRAKI (Zazou - French Quebec, Excellent Art) z chovu Jiřího Charváta.


Na cestě k prvnímu triumfu klisny českého chovu od úspěchu Nidary před osmi lety svěřenkyně včerejší Bratislavou nabuzeného Václava Luky nijak nespěchala. Zatímco čelo dostihu okupovala její stájová kolegyně Muguruza (Footstepsinthesand), sledovaná outsiderkou Trezy Lady (Wootton Bassett) a favorizovanou na bariéře sedící Devoir Rien (Olympic Glory), letos debutující Solemeenu její žokej Petr Foret vzal po startu zpět a usadil se s ní na poslední pozici. V oblouku si zvenčí začala lepšit pozici a v cílové rovině zcela vně předvedla skvělý finiš, kterým o krk vzala šanci Devoir Rien na prolomení kletby vítězek trialu. Třetí Sparkle Shout (Red Jazz) už ztrácela 2 délky, dalších 3 3/4 délky doběhla čtvrtá tempo udávající Muguruza. Tabuli pak uzavřela lepší z dvojice klisen Rabbitu Rabbit Coulsty (Coulsty).  

gratulace blaha

V Česku počatá i narozená a odchovaná Solemeena je dosud nejúspěšnějším chovatelským počinem svého majitele prezidenta ČSCHPMDK Martina Bláhy. Klisna pochází z jediného českého Shamalganova (Footstepsinthesand) ročníku a je čtvrtým startujícím potomkem vítězky bývalé Ceny Hřebčína Napajedla Sereny (Rainbows for Life) a také jejím prvním vítězem na rovině. Na překážkách dokázala dvakrát zabodovat její prvorozená dcera Sheika Zuza (Suteki Shinsukekun). Bába Sara (Dara Monarch) vyhrála v Mostě Cenu zimní královny a v Chuchli pak Memoriál Rudolfa Deyla, v Jarní ceně klisen skončila třetí. Rodinu u nás založila francouzská Starlit Hour (Kaldoun), dovezená na počátku 90. let jako jedna z klisen do loterie Fondu pro záchranu záchranu koní.   

solemeena

Václav Luka, na snímku se Solemeenou a žokejem Foretem, získal během víkendu dvě klasická vítězství. Foto Andrea Zavadilová

NN21 solemeena

Snad ještě větším překvapením byl úspěch čtyřleté Faliraki, který klasickému triumfu Solemeeny předcházel. Starší klisny to totiž nemají v našem turfu vůbec lehké a nejvíce se to projevuje právě u dřívějších špičkových tříletých klisen ve čtyřech letech. Zatímco v klasickém věku většinou jdou cestou dostihů vyhrazených pouze klisnám, ve čtyřech letech už podobný program nemají, a tak jsou nuceny čelit nejen starším koním, ale i silnějšímu pohlaví. Proto nemalá část premiantek tříletých premiantek v následujícím roce opticky ztrácí třídu, byť je to mnohdy jen důsledek jiné konkurence, které musí čelit. Loňská vítězka Ceny tříletých klisen a třetí z Oaks FALIRAKI (Zazou) v takové zkoušce obstála se ctí. Ač stejně jako Solemeena nastupovala do Memoriálu Vlastimila Smolíka (I.k., 4+, 2400 m) bez startu v nohách, usazená Janem Vernerem na třetím místě za Maveranou (Grand Presidium) a favorizovaným Francimorem (Free Eagle) se v oblouku posunula na druhé za třetího z loňského derby Francimora, kterého pak v cílové rovině o 3/4 délky zdolala. Třetí Cacophonous (Cacique) doběhl čtyři délky zpět, další 2 1/4 délky ztrácel čtvrtý v cíli Darkolva (Dark Angel). 

Mem V Smolika21
Faliraki poráží Francimora v Memoriálu Vlastimila Smolíka. Foto Petr Guth

gratulace tuma


NN21 faliraki

Žně Rainbows for Lifových dcer

Čeští odchovanci ale vítězili i v rámcových dostizích a stejně jako u Solemeeny i u dalších dvou vítězství koní domácího chovu asistoval v roli mateřského otce multišampión plemeníků Rainbows for Life (Lyphard). Nejprve Jiřím Chaloupkou výborně odjetý RESPEKT (Durante Alighieri - Renée, Rainbows for Life) suverénně stylem start-cíl s náskokem 8 délek vyhrál Cenu Nadačního fondu Jockey Clubu ČR (IV.k., 3, 2200 m) pro Jezdecký klub Cholupice a trenéra i chovatele Tomáše Duchoně a následně čtyřletá napajedelská odchovankyně SHEBY LOVE (Egerton - Sheba, Rainbows for Life) poprvé okusila sladkost výhry v závěrečné Ceně společnosti Hipodrom Most (hdcp V.k., 4+, 2200 m).

NN21 shebylove

Ve třetím nejlépe dotovaném dostihu dne Ceně hejtmana Ústeckého kraje (hdcp II.k., 3+, 1200 m) smetl všechny soupeře silnou koncovkou zvnějšku čtyřletý valach JIR SUN (Shamardal) stáje Lokotrans, který pod Martinem Laubem potvrdil v Bratislavě naznačený růst formy.  Zatímco pro trenéra Luboše Urbánka byl Jir Sunův úspěch již sedmým letošním triumfem a během prvního měsíce dostihů na českých a slovenských drahách už vyrovnal svou loňskou bilanci, z letošního premiérového úspěchu se v úvodní Ceně Jockey Clubu ČR (hdcp IV.k., 4+, 1600 m) mohl zásluhou sedmileté ryzky NOMBEKO (Linngari), vedené Milanem Zatloukalem, těšit trenér Martin Pišl. 

Při druhém životním startu zaznamenal první vítězství RABBIT BURATINO (Buratino), který v Ceně společnosti PARAMO a.s. (III.k., 3, 1600 m) splnil pod Tomášem Lukáškem roli favorita a útokem po bariéře o krk zdolal tempo udávajícího Napoleon Bay (New Bay). Téměř na den dva roky po prvním a zatím jediném vítězství získal v Ceně společnosti Tipsport (hdcp III.k., 3+, 1400 m) své druhé kariérní vítězství pětiletý valach ze stáje Strojírny Litvínov CAWOK (Tagula) trenéra Michala Tajmra, v jehož sedle byl Adam Florian. (miv)